Kroppsspråk och röstkommunikation

Datum/tid
torsdag 23 november 2017
19:00 - 21:30

Plats
Pensionat Granparken
Gjuterivägen 10, Norrtälje


Hur bemöter vi egentligen våra kunder, och vilket intryck får de av oss?

Rösten som uttrycksmedel och kroppsspråket som en del av vår kommunikation: en liten föreläsning med bilder och övningar

Skiljer sig den kvinnliga rösten från den manliga, och i så fall på vilket sätt? Hur kan jag använda rösten för att den ska fungera bäst för mig och med mina förutsättningar?

Hur kan man stötta, uppmuntra eller trösta någon med rösten? Rösten i olika yrkesroller.

Hur formas vår identitet av dialekter, sociolekter, sexolekter och kronolekter, det vill säga uttrycken för varifrån vi kommer, vår samhällsklass, kön och ålder?

Isabella Thambert driver företaget Röst & talpraktiken, som startades år 2002 och vänder sig till individer och företag som vill utveckla sitt sätt att kommunicera. Isabella är utbildad skådespelare, och i det yrket är det ett måste att ha full kroppsmedvetenhet och sinnesnärvaro på scenen. I verkliga livet spelar vi inte teater, men däremot har vi olika roller och funktioner. Både i arbetslivet och privatlivet. Nu kommer Isabella till Freija för att ge oss insikt i vilka möjligheter det finns att utveckla medvetenhet och färdigheter i kroppsspråk och kommunikation.

Pris 300 kronor inklusive soppa, scones, kaffe och kaka som serveras klockan 19 prick (kom i tid!). Sista anmälningsdag 2017.11.21

Anmälningar: 23 st


Avprickade Väntande
  • Carina Fredlund
    carina@trauzionisvedesi.com
  • Susann Granström
    sussgran@gmail.com
  • Lena Norrman
    jile@algonet.se
  • Anna Lundberg
    anna@ao-hr.se
  • Ylva Wickham
    Ylva.wickham@telia.com
  • Lotta Grahn
    lotta.grahn@mimer.org
  • Marie Györi
    marie@quadrata.se
  • Marie-Louise Tarasky
    info@renovia.se
  • Kristina Ryholm
    kristina.ryholm@hotmail.se
  • Signhild Örnberg
    avi.signhild@gmail.com
  • Elisabet Sjöö Pers
    elisabet.sjoo-pers@sallma.se
  • Sandra Grann Wahlgren
    info@grannkoket.se
  • Åsa Hall
    rallarbacken@hotmail.com
    Ang mat: Äter ej kolhydrater eller kött... (=Veg LCHF)
  • Cilla Wahlgren
    cilla@norrtaljehandelsstad.se
    Fisk och skaldjursallergiker (om nu soppan skulle innehålla något sådant)
  • Maria Ioannou
    mhioannou@hotmail.com
  • Jessika Patek
    jessika@irisro.se
    Kanske bäst att jag tar med egen macka? Jag tål ej: gluten, mejeri, havre, äpple, paprika, vitlök, lök, chili, durra, linfrö, kål, broccoli.
  • Jenny ericson
    Jenny.malmstrom@hotmail.com
    Fr lugg norrtälje ab
  • Malin Lövestedt
    malin.lovestedt@bredband.net
  • Kim Alge Pennström
    info@vandrarhemnorrtalje.se
  • lotta henningsson
    harklipparna@ebrev.nu
  • Monica Levin
    monica.levin@valjdinframtid.se
  • Nettan Göthlin
Det kan ta några dagar innan vi prickar av din anmälan.
Du glömde väl inte att ange ditt namn och datumet för Freijaträffen när du betalade? Har du frågor om betalning för medlemsträffar, maila kassoren@freija.se.
Vill du lägga till eller ändra något i din anmälan maila till webmaster@freija.se.

Anmäl dig

Anmälan är stängd för detta evenemang.

Scroll to Top