Hållbarhetsevent med Freija

Datum/tid
tisdag 22 oktober 2019
17:30 - 21:00

Plats
Folkets Hus
Galles gränd 5, Norrtälje


Välkomna på Freijas öppna kväll för hållbarhet – tema hållbar gastronomi – tisdagen 22 oktober kl. 17.30-21.00 på Folkets Hus i Norrtälje. Vi lyssnar på föredrag om hållbarhet och företagande, minglar med utställare, smakprovar, lyssnar på korta  anföranden av olika utställare och organisationer på Speakers’ corner. Ta med dig en kompis och kom!

Program 22 oktober 2019

Bland annat får vi höra på hur man på den KRAV-certifierade skolrestaurangen Montessoriskolan i Norrtälje som tog hem utmärkelsen Årets Hållbara Offentliga Gastronomi 2016 på White Guide Junior tänker och arbetar kring gastronomi och hållbarhet.  Vi får besök av Tillväxtverket som pratar hållbar näringslivsutveckling med oss.

Vi får veta lite om hållbart arbetsliv av Marie Lindkvist på Arbetsgivarhjälpen och Naturskyddsföreningen Roslagen kommer och berättar om sitt arbete med hållbarhet och om solceller. Bland utställarna med provsmakning hittar du bland annat mattssonslamm.se , Roslagskött, Norrtelje Musteri , @happysmile.uf, @ReCrisp.uf, På Stan med flera.

I Speakers’ corner kommer bla vi få lyssna till Krögarparet (och Freijan) Sandra och Pelle Grann Wahlgren som driver restaurangerna På Stan, Byssan & Kioskn, Köket och Grannköket Catering om att driva restauranger med perspektivet hållbarhet, mat, klimat och resultat. Freijorna Katarina Holmberg, Norrtelje Musteri  och Carina Mattsson, Mattssons Lamm, berättar om hur de arbetar med hållbarhet i sina företag och passar samtidigt på att informera om Reko Norrtälje. Maria Sundberg, DrMariaSundberg och Margaretha Lindbäck, Happy Retreat AB  talar om hållbarhet + samarbete + produktutveckling = Happy Retreat ♥

Anmälan
Gratis inträde. Kaffe och fika finns att köpa på plats. För att fika och provsmakningar ska räcka vill vi att du anmäler dig via freija.se  Ange eventuella allergier vid anmälan.
Om du inte kan komma och har anmält dig avanmäl dig till kassoren@freija.se eller till Birgitta på 070-783 07 83. Vid utebliven avanmälan kan du debiteras våra extrakostnader för mat mm.

Vid frågor kontakta Birgitta på ordforande@freija.se eller på telefon 070-783 07 83.
Hjärtligt välkommen!

PROGRAM
17.30 Eventet öppnar

18.00 – 18.30  (A-Salen)
Hållbar gastronomi
Montessoriskolan i Norrtälje. Den KRAV-certifierade skolrestaurangen som tog hem Årets Hållbara Offentliga Gastronomi 2016 på White Guide Junior.
Jenny Harold, Michael Blum, Helen Österberg, Charlott Andersson, Annica Resare

18.30 – 19.00  (A-Salen)
Konkreta hjälpmedel för en hållbar näringslivsutveckling
Tillväxtverket.
Eva Johansson

19.00-19.15  (Speakers’ corner)
Krögarparet Pelle och Sandra Grann Wahlgren pratar
om att driva restauranger med ett hållbarhetsperspektiv när det gäller mat, klimat och resultat
Sandra Grann Wahlgren, Pelle Grann Wahlgren / Grannköket på Stan

19.15-19.30  (Speakers’ corner)
Roslagskött
Det ursprungliga odlingskretsloppet bygger på att man odlar marken och använder grödorna som föda till djur och människior.
Åsa Pettersson, Jenny Pettersson

19.15-19.45 (A-salen)
Arbetsgivarhjälpen AB
Hållbart arbetsliv
Marie Lindkvist

19.30-20.00 (Speakers’ corner)
Katarina Holmberg och Carina Matsson
Hur man arbetar med hållbarhet i sina företag samt info om Reko
Katarina Holmberg/Norrtelje Musteri, Carina Mattsson/Mattsons Lamm

20.00-20.30 (A-salen)
Naturskyddsföreningen i Roslagen
– hållbarhet och solceller
Kajsa Dufbäck, Tage Sundblom

20.15-20.30 (Speakers’ corner)
Happy Retreat AB, Dr Maria Sundberg
Hållbarhet + Samarbete + Produktutveckling
Maria Sundberg, Margaretha Lindbäck

21.00 – Eventet slutar

Under hela programmet kan du mingla med fika och provsmakning.

Eventet arrangeras med stöd av Roslagens Sparbanks Stiftelser.

Anmäl dig på https://freija.se/evenemang/hallbar-gastronomi/
Sprid gärna inbjudan!

Anmälningar: 65 st


Avprickade Väntande
  • Cilla Wahlgren
    cilla.wahlgren@hotmail.com
  • Kristina Anerfält-Jansson
    info@norrteljebrenneri.se
  • Osa Albinson
    osa.albinson@gmail.com
  • Solveig Andersson
    solveig@u2u.se
    Hej, jag skulle gärna vilja ta med en kompis men det gick bara att anmäla 1 person. Ska min kompis anmäla sig själv? Hon är inte en Freija.
  • Lena Norrman
    Jilekonsult@gmail.com
  • Helene Rolandsdotter
    info@vaddohalsotradgard.se
  • Birgitta Björling
    Birgitta@bfbok.se
  • Marie Györi
    Marie@quadrata.se
  • Helen Sandberg
    helen@sandbergredo.se
  • Anne-Marie Eriksén
    anne-marie.eriksen@hotmail.com
    Glutenfri fika
  • Katarina Vilhelmsson
    Katwil84@hotmail.com
  • Maria Johansson
    maria@callmevard.se
  • Elisabet Ek
    elisabet.mary.ek@telia.com
  • Carolina Araya
    carolina_araya@hotmail.com
  • Annika Ismarker
    annika@ismarker.se
  • Linda Andersson
    linda7484@hotmail.com
  • Elisabeth Wennerwik
    bettan_wennerwik@hotmail.com
  • Petra Wängelin
    matsnack@hotmail.se
  • Elin Pettersson
    Info@linneaslada.se
  • Annika Averland
    annika.averland@revek.se
  • Jessika Patek
    jessika@irisro.se
    Glutenfritt, mejerifritt, ej havre, ej sorghum/durra, ej vitlök, ej lök, ej äpple.
  • Eva Öster
    Svedjelandet@gmail.com
  • Annica Borgström
    wettersborg1@gmail.com
  • Maria Sundberg
    drmariasundberg@gmail.com
  • Katarina Holmberg
    katarina@norrteljemusteri.se
  • Lena Lindström
    lena@jersogard.se
  • Gästanvändare
    anonymous@freija.se
    Har möte inne i STOCKHOLM men hoppas hinna i tid- spännande ?
  • Åsa Hall
    rallarbacken@hotmail.com
  • Ola Nordstrand
    olanordstrand57@gmail.com
    Föreläsare
  • Marie Lindkvist
    info@arbetsgivarhjalpen.se
    Föreläsare
  • Sandra Grann Wahlgren
    info@grannkoketcatering.se
    Utsällare och föreläsare
  • Pelle Grann Wahlgren
    info@grannkoketcatering.se
    Utställare och föreläsare
  • Margaretha Lindbäck
    info@happyretreat.se
    Utställare och föreläsare
  • Anna Eriksson Burman
    anna@synskarpan.se
  • Marita Björk
    marita.bjrk@outlook.com
  • Sahar Mahmudi
    saharmahmudi848@gmail.com
  • Lotta Gustafsson
    lena@jersogard.se
    Hej, jag bokar åt min väninna. Mvh Lena, Jersö Gård
  • Anette Gustawson
    anette.gustawson@gmail.com
  • Eva Johansson
    Eva.Johansson@tillvaxtverket.se
  • Maria Nyström
    birgitta@bfbok.se
  • Kristina Sagrén
    Info@epsomsalt.se
  • Margareta Spång
    margareta@rospigg.se
  • Michael Blum
    birgitta@bfbok.se
  • Jenny Harold
    birgitta@bfbok.se
  • Helen Österberg
    birgitta@bfbok.se
  • Charlott Andersson
    birgitta@bfbok.se
  • Annica Resare
    birgitta@bfbok.se
  • Kajsa Dufbäck
    birgitta@bfbok.se
  • Tage Sundblom
    birgitta@bfbok.se
  • Clara Häggqvist
    clarasmatochevent@outlook.com
    Jag och Cissi önskar komma, så 2 platser om det finns kvar?:)
  • Signhild Örnberg
    avi.signhild@gmail.com
    Äter inget köt
  • Britt Wahlberg
    77brittwahlberg@gmail.com
  • Cissi
    clarasmatochevent@outlook.com
  • Jenny Pettersson
    helen@sandbergredo.se
  • Åsa pettersson
    helen@sandbergredo.se
  • Jessika Hakala
    Info@epsomsalt.se
    redan anm men kommer med +1 Jessika Hakala // Kristiina Sagrén
  • Cecilia Lindelöf
    cia_mj@hotmail.com
  • Käthe Rubensson
    kathe@eldfluga.se
  • Therese Ericsson Sandberg 1
    Therese.ericssonsandberg@gmail.com
    Hej, vi är 3 st som tänkte besöka er ikväll och önskar fika också. Tack på förhand! Med vänlig hälsning, Therese
  • Therese Ericsson Sandberg 2
    Therese.ericssonsandberg@gmail.com
    2 av 3
  • Therese Ericsson Sandberg 3
    Therese.ericssonsandberg@gmail.com
    3/3
  • Boel Norman
    boel@norrtaljehalsocenter.se
  • Sara Lönning
    sara.lonning@forsakringspartner.se
  • Lina Rådbrink
    linaradbrink@gmail.com
  • bridget wedberg
Det kan ta några dagar innan vi prickar av din anmälan.
Du glömde väl inte att ange ditt namn och datumet för Freijaträffen när du betalade? Har du frågor om betalning för medlemsträffar, maila kassoren@freija.se.
Vill du lägga till eller ändra något i din anmälan maila till webmaster@freija.se.

Anmäl dig

Anmälan är stängd för detta evenemang.

Scroll to Top